Slovák,čo tvorí hudbu pre elitu sveta

Peter Machajdík
Peter Machajdík

Peter Machajdík. Náš skladateľ spolupracuje aj s Jonom Andersonom z legendárnej skupiny Yes. Hoci Peter Machajdík vyštudoval v Bratislave ekonómiu, vždy ho to ťahalo k hudbe. Pre umeleckú dráhu sa definitívne rozhodol po presťahovaní do Berlína, kde sa začal aktívne venovať hudobnej skladbe. Dnes spolupracuje s veľkými menami svetovej hudby, nielen tej klasickej. Tými najznámejšími sú zrejme Jon Anderson, frontman rockovej skupiny Yes či spevák David Moss. Napriek tomu, že už roky žije a tvorí v Nemecku, na Slovensko sa stále vracia. Najbližšie sa s dielom tohto v zahraničí najhranejšieho žijúceho slovenského skladateľa budeme môcť zoznámiť už o pár týždňov na tohtoročných Bratislavských hudobných slávnostiach.

Ovplyvnený Západom
Peter Machajdík mal k hudbe blízko od detstva. Na kompozíciu Vysokej školy múzických umení ho však nevzali. „V tých časoch som bol priveľmi ovplyvnený nepriateľskou západnou avantgardou,“ opisuje dôvody vtedajšieho neprijatia na školu.

Po vyštudovaní ekonómie sa zamestnal v podniku Tesla. „Pracoval som tam jeden deň. Tamojšie pracovné prostredie mi však pripadalo dosť depresívne, tak som tam už druhý deň neprišiel.“

V roku 1992 sa na pozvanie Nemeckej akademickej výmennej nadácie odsťahoval do Berlína, aby tam rok žil a tvoril. Pre politickú atmosféru, ku ktorej sa na Slovensku vtedy schyľovalo, sa tam rozhodol zostať. Svoje rozhodnutie nikdy neoľutoval. Okrem iného preto, že na Slovensku sa dá umením iba ťažko uživiť. „Kým na Slovensku sa sponzori nájdu mnohokrát len na lacnú, komerčnú zábavu bez akýchkoľvek umeleckých ambícií, na Západe sú veľké koncerny, ale aj obyčajní ľudia hrdí na to, že podporujú kvalitné umenie,“ vysvetľuje Machajdík.

Skladba pre Bratislavu
V roku 2009  sa Machajdík slovenskému publiku predstavil skladbou Vnútorná zbierka, ktorú zložil na objednávku Bratislavských hudobných slávností. „Ak vás osloví niekto, koho si úprimne vážite a kto rešpektuje vašu tvorbu, tak sa tvorí veľmi príjemne. Mňa oslovil Vladimír Godár, predseda festivalového výboru. Navrhol mi napísať skladbu pre violončelistu Jozefa Luptáka a Quasars Ensemble, čo je súbor mladých hudobníkov, vedených dirigentom, klaviristom a skladateľom Ivanom Buffom. Toto teleso patrí k tomu najlepšiemu, čo momentálne na Slovensku funguje, takže som sa ponuke nesmierne potešil. Okrem toho uvidia diváci na pódiu aj výnimočného tanečníka Daniela Račeka.“

 

Magdaléna Fejérová : 03.11.2009

Zdroj: http://hnonline.sk/svet/c1-38905260-slovak-co-tvori-hudbu-pre-elitu-sveta

Podobné články

Statočný policajt Ján Kaľavský

V tejto databáze sme doteraz uvádzali samých úspešných Slovákov a Slovensky vo svete. Žiaľ, odkedy sa k moci dostala koalícia zla vedená psychicky labilným Matovičom, začínajú odchádzať do

Marcinko

„Tvrdý bojovník“ Marcinko

Ďalším Slovákom, ktorý sa presadil v ďalekom svete bol Richard „Dick“ Marcinko (* 21. november 1940, Lansford, Pensylvánia, USA – † 25. december 2021). Najviac