Liverpool – hudba, viera, futbal

Anglický Liverpool už niekoľko krát v histórii prečnieval nad bežné metropoly. Svoju nadradenosť dáva najavo aj polohou, situovanou na pahorkoch výšky najviac sedemdesiat metrov. Dobrú povesť si získal ako unikátny prístav, slávny futbalový klub a rodisko The Beatles, ktorí mestu s nie príliš veľkou rozlohou dokázali zabezpečiť nezabudnuteľnú pozíciu. Aké je mesto dnes, keď „chrobáci“ už dospievali?

Malý veľký okres
Rok 1207 sa pre mesto Liverpool stal dôležitým z hľadiska zisku prvého hodnotného postavenia, na ktoré pamätajú aj dejiny. Niekdajší kráľ Ján ho ustanovil za okres a to treba povedať, že v 16. storočí mal 500 obyvateľov. Je pravdou, že v tých časoch sa mestá pohybovali v iných číslach urbanizácie, ale aj tak tu nikdy nebola hlava na hlave. Tak tomu koniec koncov nie je ani dnes, hoci to dotiahlo na piate najväčšie mesto Anglicka. Mesto je od 17. storočia v permanentnom rozvoji a tak nezostaňte zarazení, ak kde tu scenériu pretne žeriav. Nárast obyvateľov stúpol temer na 500 000 tisíc a kto by bol povedal, že tu v 19. storočí prebiehalo temer 40% celosvetového obchodného obratu. Preto pribudli luxusné a na prvý pohľad drahé budovy. Bohatstvo lákalo prisťahovalcov a najpočetnejšia skupina tiahla z Írska. Ide o hudobný a spevavý národ a možno práve to inšpirovalo štvorku chalanov, aby si v roku 1960, založili band, nazvali ju The Beatles a dobyli svet a priečky hitparád. Neboli to ale len „chrobáci“. Z Liverpoolu pochádza aj ex Spice Girl Melanie C, alebo Frankie goes to Hollywood a mnoho ďalších skupín, ako sa na centrum mladej kultúry patrí.


Hudobná spása
Zdá sa. Na konci 50. rokov akosi lesk zlata začal blednúť. Mesto zovšednelo. Ekonomický tiger sa zmenil na krotké mača a čuduj sa svete, prilákať turistov, pomohla práve hudba. Dnes to nie je inak. Veď chodiť po pôde ako kedysi Beatlesáci a hádzať žabky do Liverpoolskeho zálivu, či Írskeho mora, je nezabudnuteľný zážitok. Navyše pevnina je už zrezaná morom 8 kilometrov od centra. Navyše si zoberte do ulíc aj teplý sveter. Horúce leto tu totiž priemerne znemená len dvadsať stupňov. Už je vám asi hneď jasné, prečo sa tu kultúra točí okolo hudobných skupín hrajúcich po baroch.

Kam pozriete…
…tam môžete nechať oči. Napríklad Liverpoolsky záliv je súčasťou svetového dedičstva UNESCO od roku 2004. A nie len tak pre nič za nič. Práve tu si môžete prečítať históriu inak ako z knižiek. Narazíte na najväčší Albertov dok a prvú stavbu v Británii postavenú z čistej liatiny. Pochodiť sa oplatí aj oficiálne múzeum Merseyside Maritime Museum. Všade kde sa miesia kultúry v takom meradle ako v Liverpoole, vzniká aj pozoruhodná skladba náboženských stánkov. Všade na svete majú obraz architektonických skvostov.

Každý si do mesta doniesol aj kúsok svojho vierovyznania a tak krátkou prechádzkou pomedzi ulice nájdete dôkazy Anglikánskej viery, mešity a pozostatky švédskych námorníkov v Gustav Adolfus Kyrka, Church of St Nicholas dokladujú grécku ortodoxnosť. Bez ohľadu na vierovyznanie sa oplatí prezrieť si Liverpoolsku katedrálu s najväčšou loďou, najväčšími varhanmi, najhlasnejšími zvonmi a najväčším panelom farebnej mozaiky. S priemerom si skrátka Liverpool nerozumie. Veď aj ich futbalový klub FC Liverpool si získal celosvetové uznanie. A hovorí sa, že má údajne aj najlepších fanúšikov sveta. Vyskúšate?

Kultúrne perly
Doprava v meste je spoľahlivá a bohatá. Okrem železnice, podzemných tunelov, taxíkov a autobusov disponuje aj loďami. Nie je žiadny problém dostať sa tam kam potrebujete, a to veľmi jednoducho. Treba len poznať cieľ. Zájdite si na Hope Street a navštívte Philharmonic Hall, kde to rozdúcha aj slávny Kráľovský liverpoolsky filharmonický orchester. Divadelné vyžitie nájdete v Empire, či Liverpool Playhouse. Umelecké skvosty hľadajte v Walker Art Gallery a za moderným umením choďte do Sudley House na Mossley Hill. Jednoducho povedané, Liverpool má šport, hudbu, umenie, zábavu aj bohatú históriu, ktorou sa môžete kochať celé dni.

 

Autor: Marek Mittaš

zdroj: www.cestovanie.sk

Viac informácií o Veľkej Británii nájdete na http://www.walkers.sk/velkabritania.php.

Podobné články

NIČ NIE JE STRATENÉ (Anglický príbeh)

  Ak veľmi chceme a sme vytrvalí, dejú sa zázraky. Dokonca aj v chráme tradícií, prísnych pravidiel a formalít – Wimbledone… „Stůj noho, posvátná místa jsou kamkoli

Cambridge – vzdelanie ako biznis

O slávnej univerzite v anglickom Cambridge vie iste každý z nás. Takmer nikoho však nenapadne, že sa sem môže prísť pozrieť aj ako turista. A