Výlet do stredu Ameriky IV. – slovenské víno v Novom Mexiku

Vincent Šikula zvykol hovorievať, že šikovný vinár urobí víno z čohokoľvek, len z popola nie, lebo sa nemieša s vodou. Ten kto cestuje polopúštnou krajinou Nového Mexika, jedného zo štátov USA medzi Texasom a Arizonou, iste očakáva všetko iné, len nie vinice. Preto našinca pochopiteľne prekvapí, keď sa dozvie, že v okruhu päťdesiatich kilometrov okolo najväčšieho mesta Albuquerque je sedemnásť súkromných viníc a výrobní vína. Nedalo mi to a zašiel som do jednej z nich. Vinárnička v dedinke Ponderosa na úpätí Jemezských hôr je aspoň symbolicky obkrúžená tromi väčšími vinohradmi. Je tu piesčitá pôda a vinohrady sú na rovine, hoci svahov by tu bolo dosť. Vináreň je majetkom rodiny Streetových. Pani Mary obsluhuje ochutnávku a predajňu vína i suvenírov. Pán Henry sprevádza hostí po svojej malej prevádzke.

Na prvý pohľad je vidieť, že trávi vo vinohrade väčšinu svojho času. Opálený je ako námorník. Silná postava, mocné ruky, úsmev na privítanie. Ročne spracuje niekoľko desiatok ton hrozna, ktoré nakupuje aj od iných. Aby to všetko zvládol, má celú prevádzku mechanizovanú – od stáčania vína cez chladenie a filtrovanie až po plnenie fliaš a ich nálepkovanie. Najviac pomocníkov, dvoch, potrebuje pri nálepkovaní fliaš a to preto, že stroj je na jedného príliš rýchly. Dubové sudy používa vzácne, väčšinu vína skladuje vo veľkých vínnych kontajneroch z nerezu. Zo sedemnástich odrôd vína (z toho osem červeného) trinásť bolo ocenených zlatou, striebornou alebo bronzovou medailou na jednej zo štyroch celoštátnych súťaží. Okoštoval som najskôr červený Cabernet Sauvignon. Náš nitriansky Cabernet Sauvignon je totiž uvedený v jednej zo svetových encyklopédií vína a tak som chcel okoštovať novomexickú verziu. Priznám sa, že viac mi chutil Pinot Noir. O obidvoch pán Henry tvrdí, že majú nulový zvyškový cukor. Naopak najviac cukru má neskorý zber Rizlingu (9%), ktorý pán Henry oberá až v novembri po prvých veľkých mrazoch.

O kalifornských vínach sa hovorí, že ťahajú z pôdy čiastočky zlata a ich pitie má preto aj liečivý efekt. Z červenej pôdy Nového Mexika môže hroznová réva vytiahnuť akurát tak železitú chuť, hoci ja som to nepoznal. Veď ani nie som vinár. A keď mi pán Henry Street hrdo oznámil, že odroda Zinfandel (prvá na jeho zozname vín, za ktorú dostal aj striebornú medialu v rámci Nového Mexika) pochádza pôvodne zo Slovenska, mohol som len potešene pokývať hlavou. V živote som o nej nepočul (že by to bol Silván?) a škoda, že už sa na túto odrodu vína nemôžem opýtať Vincenta Šikulu…

Autor: Gustáv Murín

Podobné články

August, 21., 1968 v Amerike

Celú noc prelietavali nad nami lietadlá. Mal som necelých desať rokov a žiadnu potuchu o politike, ale vedel som, že niečo nie je v poriadku.

Americký 1. máj

Začalo „to“ vo výťahu v banke, kde nám mali otvoriť osobné účty. Zasekli sme sa. Naša patrónka Mary vyhlásila, že sa to stáva len výnimočne. Cestou

Amusement Park, Albany

Čo viem o bazénoch (Americký príbeh)

Znakom prosperity krajiny i úspechu jednotlivca je mať vlastný bazén. V Spojených štátoch takmer nie je dom, aby tam nejaký bazén nebol. Lietadlo, ktoré pristáva pri niektorom