Švédsko – tichá krása troch koruniek

Predstava o ideálnej dovolenke sa pre väčšinu ľudí spája s oddychom na slnečnej pláži a bielom piesku. Ak však túžite po svete ticha, nikdy nezapadajúceho slnka a dokonalej prírode bez turistov, treba sa vydať na sever Európy do jednej z najpokojnejších krajín nášho kontinentu.

Naše putovanie začnime od severu, kde sa pred nami otvára široká oblasť Laponska, ako sa zjednodušene nazýva časť európskeho kontinentu na sever od polárneho kruhu na území štyroch štátov – Nórska, Švédska, Fínska a Ruska. Laponsko nie je geograficky presne vymedzené a aj vďaka tomu, že Nóri, Švédi a Fíni už takmer pred tridsiatimi rokmi medzi sebou zrušili hranice, Laponsko žije vlastným životom.

Tradičnými obyvateľmi tejto časti Európy sú Sámovia, na Slovensku azda známejší ako Laponci. Toto označenie sa v súčasnej Škandinávii už nepovažuje za správne. Po dlhých desaťročiach asimilácie tejto menšiny si Škandinávci vstúpili do svedomia a snažia sa zachrániť kultúru pôvodných obyvateľov severnej Škandinávie, ktorá dodnes prežila. Nie je to tak dávno, čo Sámovia mali zakázané používať vlastný jazyk a ich kultúra bola na okraji záujmu väčšinovej spoločnosti. Dnes je to presne naopak a vlády investujú obrovské peniaze, aby sa v odľahlých oblastiach udržal pôvodný život.

 

Drsná romantika

Keď opustíte mestá severného Švédska, ktoré svojím pokojom a atmosférou pripomínajú naše lazy – v krajine, kde slnko v zime nevychádza nad obzor a v lete nie a nie zapadnúť – ocitnete sa v hlbokých lesoch, plných sobov, kde len občas natrafíte na nejakého turistu. Severné Švédsko je v lete ideálnym miestom pre každého, kto sa chce vyhnúť ruchu preplnených letovísk a množstvu nervóznych turistov. V oblasti Laponska žijú priemerne dvaja ľudia na štvorcový kilometer.

Zimy v tomto podnebí bývajú kruté. V lete, najmä v týždňoch okolo letného slnovratu, je však počasie krajšie, ako by človek vyzerajúci ľadové medvede čakal. Čarokrásna scenéria ponúka výlety nepoškvrnenou severskou prírodou, kde možno za celý deň nestretnete človeka, ale celkom určite vám cez cestu budú prebiehať veľké hnedé soby. “ alt=“<–break->“ rel=“lightbox“ src=“http://old.tulacky.net/sites/all/modules/wysiwyg/plugins/break/images/spacer.gif“> O pol druhej ráno môžete kráčať tichom lesa s pocitom, že je neskoré poobedie a nechávať sa strhnúť pohľadmi na nádherné zákutia so žblnkajúcimi potôčikmi. Drsná romantika v civilizáciou nepoškvrnenej krajine.

Švédsko sa však väčšine ľudí spája aj s výrobou mobilných telefónov, ktoré sú dnes v krajine rozšírené tak ako málokde inde na svete. Nie náhodou sa mobilná komunikácia do sveta rozšírila práve zo Škandinávie, z oblastí, kde ľudia bývajú desiatky kilometrov od seba, cesty sú v zime neprejazdné a tak jediným spôsobom komunikácie so svetom zostáva mobilný telefón. Presvedčenie, že ten švédsky je oveľa lepší ako jeho fínsky konkurent, je súčasťou národnej hrdosti a na túto tému so Švédmi neradno žartovať.

Zázračná sauna

Vnímanie ročných období sa od nášho značne líši. Po nekonečných zimných mesiacoch, plných desivej tmy a tvrdej zimy, sa v máji začína príroda prebúdzať do krátkeho, ale intenzívneho obdobia leta.V celej Škandinávii je najväčším sviatkom roka letný slnovrat, keď sa radosť severanov z tepla a svetla spojí s láskou k alkoholu a vrcholí v neskutočných orgiách, pripomínajúcich pohanské oslavy našich predkov.

Niet sa im však čo čudovať. Kto by sa netešil prvým slnečným lúčom po polroku tmy? Švédi sa stretávajú v rodinách alebo medzi kamarátmi, jedia slede, jahody so šľahačkou a… pijú. Nikde inde v Európe sa nepije alkohol tak ako v Škandinávii, nikde inde od prvej chvíle necítite tak intenzívne, že tento večer nedopadne dobre.

Ak ste vo Švédsku, určite vyskúšajte saunu. Tento vynález po celodennom šliapaní ponapráva telo i dušu. Sauna patrí k základnému vybaveniu každej víkendovej chaty, každého obytného domu či slušnejšieho pracoviska. Nikde inde na svete sa nechodí do sauny v takej miere, ako práve vo Švédsku.

História sauny má viac než 3 000 rokov. Zo Škandinávie sa postupne začala šíriť do celého sveta. Ľudia zisťovali, že sauna môže mať priaznivý vplyv na ich zdravie.Návšteva sauny bola vždy hotovým obradom. Riadil sa presnými pravidlami a postupmi, ktoré bolo potrebné dodržať. Švédi verili, že v saune žijú dobrí trolovia, a tí sa postarajú o zdravie človeka, ktorý saunu navštívi. Aj preto dnes saunu v severnej Škandinávii nájdete v každom väčšom dome a je nepísanou povinnosťou aspoň raz do týždňa ju poriadne využiť.

Benátky severu

Švédsko milujú turisti, ktorí túžia po tichu a samote. Ale je to aj dynamická krajina, otvorená svetu. Švédov je len čosi vyše deväť miliónov, no množstvo tamojších rodákov preslávilo svoju vlasť na celom svete. Spomeňme len Alfreda Nobela, Astrid Lindgrenovú, Carla von Linného či Andersa Celsia. Značky ako Volvo, SAAB, Ericsson, ABBA či IKEA pozná každý.

Každý piaty obyvateľ Štokholmu má dnes aspoň jedného rodiča, narodeného mimo územia Švédska. Švédov stretnete ako turistov v himalájskych horách aj ako dobrovoľníkov v utečeneckých táboroch v Afrike. Na rozdiel od svojich susedov sa Švédsko o svet intenzívne zaujíma a tento záujem ho posúva dopredu.

A práve zmes hrdej histórie a modernej súčasnosti vyžaruje aj zo Štokholmu, jedného z najkrajších hlavných miest Európy. Staré mesto nestratilo svoj stredoveký ráz, do úzkych uličiek nezasvieti slnko. Ale Štokholm, to je aj veľké námestie Stortorget, ktoré bolo svedkom strašidelného Krvavého kúpeľa v 16. storočí, keď dánsky kráľ nechal vyvraždiť švédsku šľachtu.

 

Nachádza sa tu aj najväčší kráľovský palác Európy a historická budova moderného parlamentu s najvyšším zastúpením žien na svete. A aj bohémsky Södermalm, obchodné domy či pešie zóny, parky a oddychové časti, to všetko dokresľuje pohodu Benátok severu, ako sa Štokholm hrdo nazýva. Len v centre metropoly nájdete päťdesiatpäť mostov a celé mesto je skôr súostrovím, ako súčasťou škandinávskej pevniny. Výlet na loďke do švédskych šér, pobrežnej zóny neďaleko mesta, je za pekného letného dňa neodolateľným lákadlom.

Presuňme sa ďalej na juh do okolia známych jazier Vänern a Vättern, na brehoch ktorých ležia mestečká Huskvarna a Jonköping – kolíska zápaliek a ocitneme sa v Skane, oblasti, ktorá do polovice 17. storočia patrila Dánsku, o čom dodnes svedčí silný dánsky prízvuk v miestnom dialekte.

Juh Švédska sa pokladá za obilnicu krajiny a aj preto sa oň Švédi a Dáni dlho bili. Zvíťazili Švédi a tak študentské mestečko Lund s najväčšou gotickou katedrálou a jednou z najvýznamnejších univerzít Škandinávie, ako aj tretie najväčšie mesto Švédska Malmö dnes patria pod švédsku kráľovskú korunu.

 

Na kráľovský trón zasadne žena

Apropo, švédsky kráľ. Podobne ako v Dánsku a Nórsku, aj vo Švédsku stojí na čele krajiny monarcha. V krajine troch koruniek to je Karol XVI. Gustaf. Švédi si z neho občas uťahujú, údajne rád pije a tajne fajčí, ale švédska kráľovská rodina sa správa neokázalo, civilne a 80 percent obyvateľov krajiny monarchiu nechce zrušiť.

V krajine sa dedí trón aj po praslici a tak následníčkou súčasného kráľa je korunná princezná Victoria, ktorej svadba s Danielom Westlingom, jej osobným trénerom z posilňovne, mnohých konzervatívnych Švédov veľmi nenadchla. Nečudo, Victoria sa stane len treťou ženou na kráľovskom tróne vo švédskych dejinách. Športový tréner ako jej manžel v kráľovskom paláci však pravdepodobne nie je človek, ktorý spĺňa predstavy Švédov o distingvovanom a vzdelanom monarchovi.

V každom prípade, ani táto udalosť Švédsko nezmení. Naďalej ostane krajinou, ktorá bude napriek všetkým problémom ponúkať takmer dokonalý sociálny štát, krajinou otvorenou cudzincom a krajinou, ktorá má čo ponúknuť aj slovenským turistom. Aj preto sa Švédsko oplatí navštíviť!

 

Autor:  Jozef Zeliznak

zdroj: www.cestovanie.sk

Podobné články