Srí Lanka – indická slza

India je spojená s ostrovom v tvare slzy akoby pupočnou šnúrou tvorenou korálovou cestou. Srí Lanka znamená v preklade „žiarivá zem“ a skutočne je malou oslnivou záhradou celého sveta. Darí sa tu nielen najrôznejším rastlinám, no žije tu i množstvo zaujímavých živočíchov. Všetkému dominujú všadeprítomné slony, ktoré sa mnohokrát stávajú ďalším členom domácnosti.

Cejlón
Krajina prešla postupne nadvládou rôznych iných štátov. Až v roku 1972 sa z Cejlónu stala Srí Lanka a získala čiastočnú samostatnosť. Vplyv rôznych kultúr môžete najlepšie pozorovať v hlavnom meste Colombo. Konkrétne v štvrti Pettah, kde na jednej ulici postavili kostol, hinduistický chrám i mešitu. O niekoľko rokov od získania nezávislosti objavili ostrov turisti. Obdiv návštevníkov patrí predovšetkým nádhernej prírode s bujnou vegetáciou. Kvôli pretrvávajúcim konfliktom s miestnymi Tamilmi je cestovateľom prístupná len južná časť ostrova. I preto sa odporúča pohybovať všade so sprievodcom. Skúsený domorodec sa stane nielen vašim ochrancom, no dokáže vám porozprávať zaujímavosti, ktoré sa nedočítate v žiadnych knihách.  Môžete sa s ním vybrať napríklad do jedného z množstva národných parkov. Nie všetky sú však voľne prístupné návštevníkom. Srílančania a rôzne medzinárodné inštitúcie tak chcú na ostrove uchovať neporušený kúsok prírody. Určite sa vyberte aj na safari na slonoch. Naskytne sa vám pohľad na svet z úplnej inej perspektívy a všimnete si i dosiaľ neobjavené krásy.

Esala Perahera
Srí Lanka je známa i vďaka niekoľkým festivalom. Najznámejším z nich je budhistický sviatok Esala Perahera, ktorý sa koná každoročne na prelome júla a augusta v meste Kandy. Počas desaťdňových slávností si tisíce turistov prichádzajú každý večer pozrieť sprievody plné tanečníkov, žonglérov, no najmä do pestrých látok odetých slonov. Počas zábavy sa postupne celým davom prenáša replika Budhových relikvií.

S týmto sakrálnym velikánom je spojená i legenda o Adamovej hore, ktorá sa nachádza 120 kilometrov od Colomba. Každý Srílančan túži aspoň raz za život zdolať 4500 schodov vedúcich na vrchol a stúpiť na odtlačok jeho šľapaje. Tomuto miestu totiž pripisujú zázračnú silu. V bývalom hlavnom meste Anuradhapura sa nachádza najstarší strom na svete, ktorý má viac ako 2200 rokov. O niekoľko kilometrov ďalej, v Aukane stojí trinásťmetrová Budhova socha vytesaná do jediného kusu kameňa. Svoju krásu najlepšie odhalí ráno pri prvých lúčoch slnka. Veľmi poučnú zastávku si môžete spraviť v Kalature, kde nájdete tzv. korenené záhrady. Zistíte ako sa pestujú exotické koreniny a do akých jedál ich môžete použiť.


Čaj nad kávu
Blízkosť ázijského kontinentu vplýva aj na miestnu gastronómiu, ktorá je veľmi podobná tej indickej. Korenisté jedlá a ryža na niekoľko spôsobov sú pravidlom každého obeda. Rovnako často sa používa i kokosový orech – s mliekom sa zahusťujú omáčky a dužina sa pridáva do sladkostí. Najpoužívanejším dochucovadlom je karí, ktoré sa vyrába z cibule, zelených chilli papričiek, kokosového mlieka, klinčekov, muškátového orecha, škorice a šafranu. Prímorská poloha umožňuje tiež prísun vždy čerstvých rýb a darov mora, ktoré tiež patria medzi srílanské špeciality.
Rovnako ako v iných exotických krajinách, aj tu sa neodporúča konzumovať vodu z vodovodu a ľad z nej vyrobený. Pri kupovaní balených tekutín sa vždy presvedčite, či sú dobre uzavreté a vo fľaši sa nachádza ten nápoj, za ktorý platíte. Ak sa rozhodnete osviežiť kávou, nebuďte prekvapený jej nízkou kvalitou. Srílančania totiž uprednostňujú čaj. Pestujú ho tu už dlhé roky a srílanský čaj sa stal významnou exportnou komoditou krajiny. Väčšinou sa pije nesladený, pretože cukor bol na ostrove dlhé roky vzácnosťou. Druhý najznámejší nápoj je miestne víno (toddy). Pripravuje sa kvasením palmovej živice.

Tip na záver:
Na Srí Lanku nemôžete okrem tradične zakázaných komodít priniesť ani pakistanskú či indickú menu.
Pred vstupom do krajiny sa odporúča zaočkovať proti týfusu, tetanu, detskej obrne, meningitíde, japonskej encefalitíde, hepatitíde A, besnote, kiahňam, cholere a žltej zimnici. Rovnako sa odporúča užívať antimaláriká.
Napriek tomu, že na ostrove sa ťaží veľké množstvo drahokamov a polodrahokamov, nie je možné ich kúpiť ako suveníry.
Domáci jedávajú prstami pravej ruky. Nepoužívajú príbor a ľavú ruku považujú za nečistú.

 

zdroj: www.cestovanie.sk

Podobné články