Slovák, ktorý vládol vývoju antibiotík

   Dr. Ivan M. Kompiš, Ph.D. (nar. 1933), špičkový odborník v odbore farmácie a vývinu liekov. Chémia ho priťahovala už od skorého detstva. Kým ostatní mladí ľudia dlho hľadajú svoju cestu a životnú náplň, uňho to bolo jednoduché (hnonline.sk): „Asi ako 12-ročný som si veľmi želal stavebnicu, s ktorou sa dali robiť jednoduché chemické pokusy. Aj som ju dostal – výsledkom boli fľaky na stoloch a prepálený obrus.“ Prázdninové praxe v Slovakofarme počas štúdia na Chemickej fakulte ho definitívne presvedčili, aby sa v poslednom ročníku začal špecializovať na chémiu liečiv. Po skončení školy sa zamestnal v Chemickom ústave SAV v Bratislave, kde pracoval v odbore prírodných liečivých látok a alkaloidov. Už vtedy sa začal presadzovať ako mladý perspektívny chemik – do definitívneho odchodu do zahraničia stihol publikovať 25 odborných článkov, mnoho z nich v najznámejšom odbornom chemickom časopise Journal of American Chemical Society.  Po absolvovaní ročného študijného pobytu na univerzite v americkom Minneapolise odišiel do Švajčiarska.

Československo opustil tesne po invázii sovietskych tankov, v sobotu 31. augusta, keď sa na krátky čas otvorili hranice s Rakúskom a bolo možné vycestovať. Rodina za ním prišla o týždeň a vo Švajčiarsku zostali už natrvalo. Život exulanta nie je ľahký (hnonline.sk): „V cudzine musí našinec na dosiahnutie svojho cieľa vždy vedieť viac ako domáci.“ Zobral si však ponaučenie od básnika Hviezdoslava: „Keď chcete ďalej dôjsť, ako my dôjdeme, treba vám viac vedieť, ako čo my vieme. Treba vám silnejším ohňom sa zapáliť…“

Hneď po príchode dostal miesto na univerzite v Zürichu, po dvoch rokoch prišla ponuka od farmaceutického koncernu Roche v Bazileji. Tam pôsobil 25 rokov, z toho posledných 14 rokov pracoval ako šéf výskumu Oddelenia infekčných chorôb. Výsledkom bolo okrem početných publikácií aj 27 patentov nových liečiv a výrobných postupov proti bakteriálnym a plesňovým infekčným chorobám, ktoré sa podarilo dostať aj do lekárskej praxe.  Mnohé z takto vyvinutých liekov sú ešte dnes vyhľadávaným artiklom na trhu.

S aktívnou prácou vo farmaceutickom priemysle neskončil ani po odchode do dôchodku v roku 1995 (hnonline.sk): „Len minulý rok som skončil činnosť vo firme Arpida vo Švajčiarsku, ktorú som založil po svojom ,penzionovaní‘. Firma sa zaoberá výskumom a vývojom antibiotík. Pracoval som viac ako desať rokov aj v Kalifornii pre firmu Kosan. Obe spoločnosti sú kótované na burzách vo Švajčiarsku a v Spojených štátoch.“ Prednášal aj na univerzite v Zürichu a spolupracoval ako konzultant pre rôzne farmaceutické firmy (hnonline.sk): „Teraz je však už s väčšinou z týchto aktivít koniec. I v pracovnom živote treba vedieť včas odísť…“

 

Zdroje:

http://hnonline.sk/svet/c1-37775970-slovak-ktory-vladol-vyvoju-antibiotik

https://hnonline.sk/svet/274393-nasi-mladi-vedci-by-mali-ist-do-zahranicia-ale-sa-aj-vratit

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články

Zamilovaní do skla a maľby

Je to naozaj vzácna chvíľa, keď sa v záľahe rôznych módnych trápnych „inštalácií“ a úbohých „performancií“ (v Bratislave propagovaných istým Jénom, ktorý našťastie vďaka novej

Závod gulášmajstrov v Závode

Záhorácka obec Závod má už desaťročia stabilných do 3 000 obyvateľov. Obec Závod leží v centrálnej časti Borskej nížiny a chotár vytvárajú prevažne mladotreťohorné íly