Slováci a svet – herci a herečky

Môj dlhoročný projekt vytvorenia databázy najúspešnejších Slovákov a Sloveniek, ktorí sa presadili vo svete, našiel v tomto roku 2020 reprezentatívnu prezentačnú platformu v internetovom rádiu InfoVojna.

Na internetovom rádiu InfoVojna, spolu s jeho zakladateľom Norbertom Lichtnerom, predstavujeme tie najzaujímavejšie príklady rozdelené podľa profesií. Ako druhých sme si vybrali slovenských hercov a herečky, ktorí neprehliadnuteľne uspeli vo svete. Predstavili sme týchto:

USA

Joaquin Phoenix (* 28. október 1974, San Juan, Portoriko, USA).

Joaquin sa v americkej televízii začal objavovať už v roku 1982 v malých hosťujúcich roliach v rôznych seriáloch. Začiatkom 90. rokov sa ešte objavil vo „Walking the dog“ (1991). Bohužial sa Joaquin viac ako svojimi výkonmi na plátne preslávil 30. októbra 1993 svojim telefonátom na linku pohotovosti 911, kde volal potom, čo jeho už filmovo úspešný a kritikmi uznávaný brat River Phoenix skolaboval po predávkovaní drogami v známom klube „Viper room“, ktorý vlastní Johnny Depp. River v tú noc zomrel a Joaquinov telefonát sa dostal do celonárodnej televízie. Joaquin bol smrťou svojho jediného brata psychicky zdevastovaný a hereckú kariéru zavesil na klinec. Prelomovým filmom pre Joaquina bol „Gladiator“ (2000), kde bol za svoj nadpriemerný herecký výkon nominovaný na Oscara 2001. V oscarovom filme „Hotel Rwanda“ (2004) sa Joaquin objavil ako zarastený novinár len v troch scénach, avšak vo filme „Ladder 49“ (Okrsok 49, 2004) hral hlavnú úlohu hasiča popri Johnovi Travoltovi. Jeho doposiaľ posledným filmom je „Walk The Line“ (2005), kde Joaquin hrá nedávno zosnulého country speváka Johnnyho Casha.

 

Pola Negri, vlastným menom Barbara Apolónia Chalupcová (* 3. január 1897, Lipno, Poľsko – † 3. august 1987, San Antonio, Texas, USA) bola americká herečka poľsko-slovensko-rómskeho pôvodu a hviezda nemého filmu. Jej otec Juraj Chalupec bol pôvodom z Nesluše, pracoval ako klampiar, matka Eleonóra Kielčevská bola Poľka. Od roku 1917 žila v Nemecku, režisér Ernst Lubitsch s ňou nakrútil úspešné filmy Oči Múmia Ma, Carmen a Madame Dubarry.  V roku 1923 odišla s Lubitsch do Hollywoodu, kde získala angažmán v spoločnosti Paramount. Hrala vo filmoch Španielska tanečnice, Na východ od Suezu, Kvet noci, Dáma z veľkého sveta alebo Hotel Imperial. Patrila k prvým európskym herečkám, ktoré sa presadili v Amerike a táto exotickosť mala veľký podiel na jej úspechu. Tiež odštartovala niekoľko dôležitých módnych dámskych trendov, ktoré sú stále inšpiráciou módneho dámskeho priemyslu. Jej pestrá kariéra zahŕňala roly herečky v divadle a varieté, ako speváčky a baletky. Patrila k najlepšie plateným herečkám svojej doby a preslávila tiež milostnými vzťahy s Charlie Chaplinom a Rudolphom Valentinom. Vo zvukovom filme už dostávala príležitosti len sporadicky (film Williho Forst Mazurka lásky z roku 1935, kde uplatnila aj svoj spevácky talent). Má svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy. V roku 1970 vydala autobiografiu Memoirs of a Star.

 

Lya de Putti (1897 Vojčice, okr. Trebišov – 1931 NYC)
Herečka nemého filmu. Amália sa ako šestnásťročná vydala za okresného sudcu Zoltána Szepessyho a porodila dve deti. Život na jeho statku ju však nedokázal urobiť šťastnou.
Najviac bola známou zobrazovaním postavy upíra. Svoj prvý debut zažila v roku 1918 v Berlíne. V Nemecku si zahrala z hercami akými boli Conrad Veidt, Alfred Abel, Werner Krauss, Grete Mosheim. Do USA prišla v roku 1926. V Hollywoode nemala veľký úspech. Napriek tomu, že spolupracovala s takými významnými hercami ako Adolphe Menjou a Zasu Pittsová. Opustila obrazovku v roku 1929. S elegantným účesom a výraznými očami bola očarujúcim zjavom na striebornom plátne. Zomrela v roku 1931, keď jej v krku nešťastne uviazla kosť z jedla a po jej neodbornom odstránení dostala infekciu. Zomrela v roku 1931, vo veku 34 rokov a zanechala po sebe len 800 libier a niekoľko kúskov šperkov.

 

Steve McQueen (* 24. marec 1930, Indianapolis, Indiana, USA – † 7. november 1980, Ciudad Juárez, Mexiko)

Otec herca Steva McQueena býval v Jastrabom pri Michalovciach. Volal sa Andrej Ihnát. Niekedy v dvadsiatych rokoch minulého storočia Ihnátovci odišli za robotou do Ameriky a tam sa im narodil Steve, ale jeho pôvodné meno bolo Štefan Ihnát, a až potom sa premenoval na Steva McQueena. Narodil sa v Beech Grove (predmestie Indianapolisu v štáte Indiana v USA). Jeho otec bol pilot-kaskadér v leteckých cirkusoch a rodinu opustil pol roka po narodení Steva. Matka, ktorá si s výchovou malého Stevea nevedela rady, ho dala strýkovi Claudovi, ktorý mal veľkú farmu v Slateri v štáte Missouri.

Vo veku 12 rokov začal znova bývať s matkou a otčimom v Los Angeles v Kalifornii, ale zachoval si dobré vzťahy so svojím strýkom.  Vo veku 14 rokov vstúpil do pouličného gangu a preto ho matka poslala do Junior Boys Republic, čo bol „dom pre problémových chlapcov“ v Chino Hills v Kalifornii. Hneď po odchode z Chino sa zapísal v roku 1947 do Námornej pechoty USA, kde slúžil do roku 1950. V roku 1952 za finančnej pomoci G. I. Billa začal študovať herectvo a vystupovať v New York’s Neighborhood Playhouse.  Sedem statočných (1960) po boku Yula Brynnera a Charlesa Bronsona, Eli Wallach = Tuco Motýlik, s Dustinom Hoffmannom

Sklenené peklo (1974), s Paulom Newmanom, Richardom Chamberlainom, Faye Dunawayovou a Bullitov prípad (1968), po boku Jacqueline Bissetovej.

 

Steve Ihnat, (1934 Jastrabie pri Michalovciach – 1972 Cannes, Francúzsko)
Americký herec a režisér. Prisťahoval sa do Kanady, keď mal päť rokov, a neskôr sa stal občanom USA. Jeho rodina sa usadila v Lynden v Ontáriiu na farme. Ihnat, jeho matka, otec, mladšia sestra a dvaja mladí chlapci z iných rodín opustili Československo tri dni predtým, ako bola Praha obsadená Nemcami. Najviac známym sa stal vďaka úlohe kapitána Gartha Izara v pôvodnom TV seriáli Star Trek. Zomrel na srdcový záchvat na filmovom festivale v Cannes, kde propagoval svoj film.

Tony Curtis (1925 Manhattan, NYC – 2010 Henderson, Nevada)
Americký herec, producent a maliar. Narodil sa v New Yorku ako Bernard Schwartz v rodine maďarských židov, ktorí do USA emigrovali za lepším životom. Hercova mama Helena Kleinová bola Slovenka, pochádzajúca z Vaľkova pri Poltári. V roku 1923 odišla do Ameriky, kde sa zoznámila so svojím budúcim manželom Emanuelom Schwartzom. Okrem Tonyho sa im narodili ešte ďalší dvaja synovia. Tony Curtis je až jeho umelecké meno, narodil sa naozaj ako Bernard Schwartz.“  Počas vojny slúžil 3 roky v námorníctve. Zúčastnil sa bojov v Pacifiku. Jeho kariéra trvala šesť desaťročí (1948 – 2008). Najväčšiu slávu zažil v 50. a 60. rokoch minulého storočia. Pôsobil vo viac ako 100 filmoch v rolách, ktoré pokrývali širokú škálu žánrov, od ľahkej komédie až po vážnu drámu. Zahviezdil vo filme „Niekto to rád horúce“ s Jackom Lemmonom a Marylin Monroe.
Paul Leonard Newman (* 26. január 1925 – † 26. september 2008)

Otec Paula Newmana (Arthur Samuel Neumann) bol nemecký žid, matka (Terézia Fecková) bola Slovenka, rodáčka z dedinky Ptičie neďaleko Humenného. Ocenený Oscarom, dvoma Zlatými glóbusmi, Emmy a cenou Filmového festivalu v Cannes. Paul Newman bol známy svojím zanietením pre automobilový šport. Zúčastnil sa niekoľkých súťaží cestných vozidiel a jeho tím vyhral viacero šampionátov pretekov IndyCar. Bol spoluzakladateľom potravinárskej firmy Newman’s Own, ktrá vyrábala dresingy. Svoj podiel na jej zisku venoval charite. V máji 2007 suma týchto darov dosiahla 220 miliónov dolárov.

Veľmi mladý pôsobil Paul Neuwman v Námorníctve USA v II. svetovej vojne v Tichomorí. Nemohol byť pilotom, lebo bol farboslepý.

Filmografia:

Frajer Luke

Podraz

Pevnost Apačů v Bronxu (1981)

24 hodin Le Mans

Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969),

Život a doba sudcu Roy Beana

 

Jon Voight (* 29. december 1938, Yonkers, New York, USA)

Jon Voight je otec herečky Angelina Jolie a jeho starý otec z otcovej strany, George Voytka, bol slovenský prisťahovalec z Košíc. Jonathan Vincent „Jon“ Voight je americký herec.

Už v roku 1969 zaujal svojím štvrtým snímkom, kde si zahral hlavnú postavu v dnes už legendárnom oscarovom filme Polnočný kovboj. Za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej role vo filme Návrat domov získal Oscara. (1978) Je držiteľom 3 Zlatých glóbusov a britskej filmovej akadémie BAFTA.
Zahral si vo filmoch ako:
Mission: Impossible, Vyvolávači dažďa, Nepriateľ štátu, Transformers, Pearl Harbor…

Angelina Jolie rodená Angelina Jolie Voightová (* 4. jún 1975, Los Angeles, Kalifornia, USA) je americká filmová herečka a režisérka. Je dcérou slávneho herca Jona Voighta a herečky Marcheline Bertrandovej. Z otcovej strany má čiastočne slovenské korene. Bola manželkou herca Jonnyho Lee Millera (1996 – 1999). Jej druhým manželom bol Billy Bob Thornton, filmový herec a režisér (máj 2000 – máj 2003), v súčasnosti žije s hercom Bradom Pittom, s ktorým má tri biologické deti: Shiloh, Knox a Vivienne. Spolu adoptovali deti Maddoxa, Zaharu a Paxa. Rozviedli sa…

Angelina Jolie sa angažuje v humanitárnych projektoch na celom svete, hlavne týkajúcich sa problematiky utečencov v rámci UNHCR.

 

Jessica Claire Biel (3. Marca, 1982 Ely, Minnesota)
Jej praprapradedo pochádzal z Porúbky pri Žiline. Jessica Claire Biel sa narodila 1982 v mestečku Ely (Minnesota), ale svoje detstvo prežila v coloradskom Boulderi. Prvý krát dala verejnosti o sebe vedieť ako 12-ročná, keď si počas súťaže mladých talentov zaistila štúdium na renomovanej hereckej škole Diane Hardin’s Young Actors Space v Los Angeles. Nasledoval príležitostný modeling a veľká šanca v podobe účinkovania v rodinnom seriáli V siedmom nebi. Hrala vo filmoch Iluzionista i Total Recall, no áčkovou celebritou sa stala vďaka tomu, že dostala do chomúta popovú megahviezdu Justina Timberlaka. V roku 2002 bola zaradená medzi „102 najsexy žien sveta“ podľa magazínu Stuff. Dnes sympatická herečka žije vo svoje rezidencii v Los Angeles, vo chvíľach voľna rada fotografuje a zbiera staré okuliare.

 

Peter Lorre  (Ladislav Löwenstein) sa narodil 26. júna 1904 v Ružomberku. Pochádzal z dobre situovanej židovskej rodiny. Otec pracoval ako hlavný účtovník v miestnej textilnej továrni. Lorre študoval najskôr v Bratislave, potom vo Viedni, kde začal s herectvom a nadviazal spoluprácu s viedenským umelcom Richardom Teschnerom. Spolu pôsobili okrem Viedne aj vo Vroclave a v Zürichu. Po roku 1920 sa presunul do Berlína, kde spoznal dramatika Bertolda Brechta a účinkoval v jeho hre Happy End. V metropole Nemecka prijal umelecké meno Peter Lorre. Počas troch rokov pôsobenia v Berlíne bol Lorre považovaný za najzaujímavejšieho herca tej doby. V období nastupujúceho fašizmu sa kvôli svojmu židovskému pôvodu rozhodol presunúť do Francúzska. Najskôr žil v Paríži, neskôr pôsobil v Londýne. Dvere do Hollywoodu otvorila Slovákovi Petrovi Lorremu spolupráca s Alfredom Hitchcockom:

Muž, ktorý vedel priveľa (1934)

Maltézsky sokol (1941)

oscarová melodráma Casablanca (1942) Humpreyho Bogarda a Ingrid Bergmanovej.

Edgar Allan Poe:  Historky hrôzy (1962).

Umelec bol trikrát ženatý. Z tretieho manželstva sa mu narodila v roku 1953 dcéra Catherine. Život nezabudnuteľného herca bol sprevádzaný nielen slávou, ale aj depresiami a užívaním drog. Peter Lorre zomrel v Kalifornii 23. marca 1964 vo veku 59 rokov.

 

Audrey Hepburn

Audrey Hepburn sa narodila ako Audrey Kathleen Ruston v Bruseli v Belgicku 4. mája 1929. Jej otcovská babička Anna rodená Wels vyrastala v Kovarciach na juhozápadnom Slovensku, kde sa narodila 23. júla 1868. Rodina vlastnila cukrovar v Kovarciach, patrili medzi najbohatšie miestne rodiny. Po pridaní 2. poschodia bolo ich 10 750 štvorcových. Farma, umiestnená v parku, mala 25 obytných a technických miestností, ktoré rodina delila so svojimi sluhami, kuchármi, tútorom a prenajala si ruky.

Filmografia:

Prázdniny v Ríme (1952)

Vojna a mier (War and Peace) (1956)

Raňajky u Tiffanyho (Breakfast at Tiffany’s) (1961)

My Fair Lady (1964)

Ako ukradnúť Venušu (1966)

Navždy (1989)

Po úspešnej kariére herectva a práce pre UNICEF zomrela 20. januára 1993 v Tolochenaz vo Švajčiarsku.

 

KANADA

Michal Suchánek (27. október 1987) jeho stará mama je Eva Rysová (známa babička Roznerová z Búrlivého vína) .Rodina sa pred desiatkami rokov presťahoval do Kanady. Jeho syn a jej vnuk Michal Suchánek Jr. má za sebou naozaj bohatú hereckú minulosť. Už v dvanástich sa jeho tvár objavila v niekoľkých reklamách, ktoré sa vysielali v Kanade aj v USA. Zvrat v jeho kariére nastal, keď stvárnil úlohu Spendera v sérii Akty X. Úspech mu priniesol aj film z produkcie HBO Edison: Čarodejník zo svetla, za úlohu malého Jacka Maloneya nominovaný na Emmy. Okrem toho bol nominovaný aj na cenu mladých umelcov nazvanú Young Artist Award za film Následky otrasu: Zemetrasenie v New Yorku. O rok na to túto cenu získal za seriál Na pomedzí záhad. V súčasnosti sa Rysovej vnuk herectvu nevenuje a zakotvil v oblasti manažmentu a počítačových technológií = ako otec! Medzi jeho posledné herecké počiny patria filmy Votrelci vs. Predátor 2 a Kmeň Andromeda.

 

VEĽKÁ BRITÁNIA

Richard Curtis (November 8, 1956 in Wellington, New Zealand) autor filmov Štyri svadby a jeden pohreb a Denník Bridget Jonesovej. Príbuzní stále žijú na Slovensku. V krajine pod Tatrami žila Curtisova rodina vyše dvadsaťpäť rokov. Za ten čas sa u nás narodil jeho otec a so súrodencami vychodil slovenské školy. Za hospodárskej krízy emigrovali. V Londýne sa pri príležitosti uvedenia jeho posledného filmu Lásky čas stretol s novinármi z celého sveta. A keď na neho prehovoril slovenský reportér Boris Pršo, filmovému tvorcovi sa jeho akcent zdal až príliš povedomý. Veď ním celý život hovoril jeho vlastný tatko.

 

ČESKÁ REPUBLIKA

Milan Bahúl (* 25. september 1960, Bratislava).

VŠMU, Fujarová show

Po základnej vojenskej službe pôsobil päť rokov v martinskom Divadle Slovenského národného povstania, potom sa vrátil do Bratislavy. Spolupracoval s Divadlom Nová scéna a bol členom Činohry SND.

Herec Milan Bahúl žije v Česku, kde ho preslávili úlohy v seriáloch ako Ordinácia v ružovej záhrade, Dobrá štvrť a Posledná sezóna. Momentálne sa slovenským divákom predstavuje v seriáli Búrlivé víno.

 

Michaela Badinková, herečka, speváčka, 25. 1. 1979, Malacky.

Vyštudovala Štátne konzervatórium v Bratislave, hudobno-dramatický odbor, a DAMU v Prahe (odbor činoherný herectvo). Účinkovala v detskom divadle Úsmev v Bratislave, v Divadle Andreja Bagara v Nitre a v Bábkovom divadle v Žiline. Zahrala si v hudobnej komédii Milujem ťa, ale … v pražskom Paláci Blaník i. Zahrala si vo filme Ako básnici nestrácajú nádej a hrá v seriáli Ulica mladú učiteľku Lenku Drápalovou.

Otto Lackovič (*5. apríl 1927, Hlohovec – † 4. február 2008 Praha) bol slovenský divadelný a filmový herec od roku 1955 pôsobiaci v Česku.

Pôsobil v divadlách v Nitre, Michalovciach, Prešove a Žiline. Od roku 1955 hral v pražskom Divadle satiry, ktoré neskôr (1958) Jan Werich premenoval na Divadlo ABC; od roku 1962 zostal členom súboru Mestských divadiel pražských.

Filmografia:

Chalupáři

Vražda v hotelu Excelsior

 

NEMECKO

 Milan Sládek (* 23. február 1938, Streženice) je slovenský mím, choreograf, režisér a pedagóg. Už ako stredoškolák sa venoval divadlu, prvé pantomimické vystúpenia hral v rámci študentského amatérskeho divadla pri Univerzite J.A.Komenského v Bratislave. S Eduardom Žlábkom, sólovým tanečníkom a choreografom Burianovho divadla D34, založil svoj prvý pantomimický súbor.

Dňa 10. marca 1960 sa po prvý raz objavuje na scéne postava KEFKA.

V roku 1962 sa vracia Sládek so svojim súborom do Bratislavy a stáva sa autonómnym telesom v rámci SBD. Dostávajú pozvania do zahraničia a stávajú sa pravidelnými hosťami prestížnych zahraničných festivalov.

V roku 1968 prevzal Milan Sládek vedenie divadelnej organizácie, ktorá združovala tri súbory: pantomímu, kabaret a činohru. V roku 1968. S časťou skupiny odišiel do Švédska a odtiaľ do Kolína nad Rýnom.

V roku 1974 otvoril v Kolíne nad Rýnom svoje DIVADLO KEFKA, divadlo, ktoré bolo v tom čase jediné stále divadlo pantomímy v Západnej Európe. O dva roky neskôr sa z iniciatívy Milana Sládka uskutočnil medzinárodný festival pantomímy GAUKLER, ktorý v spolupráci a za finančnej a organizačnej podpory mesta Kolína, patril po dvanásť rokov k najlepším tohto druhu na svete. Počas intenzívnej päťnásťročnej spolupráci s Goethe Institutom navštívil Milan Sládek so svojim súborom viac ako päťdesiat zemí sveta.

V 1987 roku sa stáva profesorom pantomímy na Folkwang Hochschule v Essene. Od roku 1979 až do 2004 pracoval so štátnou nemecko-francúzskou organizáciou pre mladých ľudí, založenou Charlesom De Gaulom a Konradom Adenauerom.

Po páde komunistického režimu v roku 1989 sa vracia do vlasti. V roku 1994 sa stáva riaditeľom novozaloženého inštitútu pre pohybové divadlo. Inicioval rekonštrukciu historickej budovy ARENA až do júna 2002.

Po návrate do SRN, v roku 2005 inscenoval v Tokio OPERU ZA TRI GROŠE, v roku 2006 sa podieľal na rekonštrukcii a naštudovaní Mozartovej pantomimy PANTALON A COLUMBINA KV 446 pre Mozartov festival vo Viedni. V roku 2008 inscenoval svoj nový sólový program z priležitosti svojich sedemdesiatich narodenín pre festival v talianskej Siene ČAROVNÁ NOC.

 

MAĎARSKO

Lujza Reindlová (5.9.1850 v Rimavskej Sobote – 18.1.1936, Budapešť) populárna peštianská operná speváčka a herečka slovenského pôvodu.

 

Alexandra Borbély (4. september 1986, Nitra) má európskeho Oscara.

Pochádza z Veľkého Cetína. Tam si vysnívala, že bude herečkou a pôjde študovať na VŠMU. Podala si prihlášku, v čase skúšok pricestovala do Bratislavy. Prešla dvoma kolami – no viac sa neukázala. Zmenila názor a presťahovala sa do Budapešti. Slovenský film a divadlo v tom momente prišli o obrovský talent. Ale Alexandra Borbély sa rozhodla dobre. Svetová kinematografia sa dnes nakrúca v Maďarsku, tá naša ešte zaostáva, to sa nedá poprieť.

 

TALIANSKO

Barbora Bobuľová (29. apríl 1974, Martin) je slovenská filmová herečka, žijúca v Taliansku. Je absolventkou VŠMU. V roku 1995 sa presťahovala do Talianska. Účinkovala vo viacerých talianskych filmoch, ako napríklad  Infiltrato a Il principe di Homburg. V roku 2001 hrala vo filme Láska a vojna. V roku 2005 sa predstavila v hlavnej úlohe filmu Cuore sacro, za ktorú dostala cenu Davida di Donatella a ocenenie Zlatá stuha od Národného zväzu talianskych filmových novinárov. Nasledovala dráma Anche libero va bene. V roku 2008 sa objavila vo svojom prvom anglicky hovorenom a životopisnom filme Coco Chanel. O dva roky neskôr účinkovala v komédii La bellezza del somaro. V roku 2011 si zahrala v dvoch častiach drámy Come un delfino. Na filmovom festivale Art Film Fest, ktorý sa uskutočnil od 21. do 26. júna 2013 v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne, dostala ocenenie Hercova misia a cenu Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon vo filme Diváčka.

 

Celú reláciu s ďalšími podrobnosťami, aj hereckými osobnosťami so slovenskými koreňmi, si môžete vypočuť TU.

Podobné články

Statočný policajt Ján Kaľavský

V tejto databáze sme doteraz uvádzali samých úspešných Slovákov a Slovensky vo svete. Žiaľ, odkedy sa k moci dostala koalícia zla vedená psychicky labilným Matovičom, začínajú odchádzať do