Paraguaj – úžasná krajina v srdci Južnej Ameriky

Chudobní ľudia sú vraj úprimnejší, pretože sa dokážu tešiť z maličkostí a prežívajú radosti každého dňa oveľa intenzívnejšie. O tom, že v tejto vete bude ukrytý veľký kúsok pravdy, svedčia aj obyvatelia juhoamerického Paraguaja.
Síce nie sú naučení na prepych a všetko si musia vydrieť ťažkou prácou, na ich tvárach však vždy nájdete úsmev, ktorý vám určite spríjemní dovolenkové dni. Radi sa zabávajú a pohodovú atmosféru z nich vycítite už pri prvom kontakte.

Najväčšou devízou príroda
Krajina sa nachádza v subtropickom pásme, teplota tu klesá maximálne na príjemných 15 stupňov. Paraguaj sa neodporúča navštíviť kvôli intenzívnejším dažďom len počas dvoch mesiacoch v roku – v januári a októbri. I kvôli týmto faktom tu príroda naplno prekvitá a stáva sa najväčším lákadlom turistov.
Po celom území je niekoľko parkov, v ktorých môžete skúmať pôvodnú flóru a faunu. Napríklad Parque Nacional Ybycui je ukážkou pravého dažďového pralesa, zatiaľ čo jeho kolega Parque Nacional Defensores del Chaco je unikátnym domovom ocelotov, púm a jaguárov. Oblasť nesúca rovnaký názov je známa vďaka pôvodnej nedotknutej prírode, ktorá je pastvou pre mnohých výskumníkov a botanikov. Kuriozitou pre našincov bude určite zvieratko kapybara, ktoré v týchto končinách nie je len exkluzívnou atrakciou v ZOO, ale domácim miláčikom, ktorého môžete veľmi často stretnúť na dvoroch. Vo voľnom čase si môžete vyskúšať rybárčenie, kanoe alebo jazdu na koni.

Vodopády, ktoré vháňajú slzy do očí
Ak ste už aj vy videli videá svetoznámych Viktóriiných vodopádov, na ktorých sa ľudia pod tlakom emócií nedokázali ubrániť slzám, obdobný zážitok je pre vás prichystaný aj v Paraguaji. Iguazu sa nachádzajú na hraniciach s Brazíliou a Argentínou. Prekvapia vás rovnako svojou veľkoleposťou a fotogenickosťou.
Príroda v nich nádherne demonštruje svoju silu a ukazuje nám našu bezmocnosť. Snažte sa vypustiť z hlavy všetky myšlienky a nechajte sa unášať krásou tohto momentu. Keď sa vám zacnie za morom, ani tak nemusíte zúfať. Jazero San Bernardino vás osloví rovnako kvalitnými plážami s bielym pieskom.

Okolo centrálneho okruhu
S turistickými okruhmi ste sa už istotne stretli v mnohých krajinách. Ide o oblasť husto posiatu pamiatkami alebo prírodnými atrakciami, ktoré spája jeden cestný úsek. Podobný útvar nájdete aj v Paraguaji. Jeho začiatok sa nachádza pri hlavnom meste Asunción. Hneď tu si môžete prezrieť historické námestie s kostolom, v ktorom nájdete zlaté oltáre. Budova Casa de la Independencia bola kedysi sídlom revolucionárov, ktorí chceli krajinu oslobodiť spod diktátorského režimu. Ďalej sa môžete presunúť do mestečka San Lorenzo s univerzitou s bohatou históriou a gotickým ostrovom. Yaguarón je oblasť známa pestovaním pomarančovníkom. No a posledná zmienka patrí osade Paraguari s množstvom koloniálnych stavieb.

Z diktátorovho domu luxusný hotel
I Paraguaj má vo svojej histórii jeden neslávne známy úsek, ktorý by najradšej vymazal zo svojej pamäte. Je ním obdobie vlády diktátora Lópeza, ktoré sa skončilo až v roku 1989. Potom prišlo uvoľnenie za generála Rodrígueza de Francia a na bývalého vodcu zostali už len symbolické spomienky. Jednou z nich je luxusný Gran hotel del Paraguay, ktorý vznikol v Lópezovom sídle. Jeho súčasťou je nádherná tropická záhrada. V hlavnom meste nájdete aj park, ktorý tiež patril medzi jeho majetok. Dnes slúži ako golfové centrum, mini ZOO a historické múzeum.

Maté z kravského rohu
Ako dve základné suroviny paraguajskej gastronómie môžeme označiť kukuricu a cassavu, ktorá sa zväčša používa ako príloha k hlavným jedlám. Medzi domáce špeciality patrí sopa – chlieb z kukurice, cibule a syra, koláč s hovädzím mäsom, čisto kukuričný chlieb chipas a hovädzina s cibuľkou a praženým vajciami. Keďže tu rastie vždy čerstvé ovocie, Paraguajčania obľubujú rôzne šťavy z neho. Ďalším top nápojom je čaj Yerba Maté. Jeho typické servírovanie pre vidiecke osady je v kravskom rohu.


Tipy na záver
Pokiaľ nie ste skutočne dobrý vodič, na presun autom po krajine radšej zabudnite. Cesty sú mimoriadne zlé, väčšinou sa podobajú na naše poľné odbočky a navyše domáci sa podobajú skôr na kaskadérov, ako na vodičov.
V krajine nie je vysoká kriminalita. Malou nevýhodou je množstvo detí hrajúcich sa na uliciach a túlavé psy, ktoré nerobia dobré meno Paraguaju.
Platiť môžete dolármi, avšak domáci neakceptujú bankovky série CB a stodolárovky série D. Ceny sú pre Európanov pomerne nízke, takže odtiaľ radi odchádzajú s plnými kuframi. Je to tak kvôli nízkemu platu v týchto končinách, ktorému je prispôsobená celá ekonomika.

autor: yka

zdroj: www.cestovanie.sk

Podobné články