NA ČO JE DOBRÉ OVLÁDAŤ JAZYKY (Ruský príbeh)

SVETOBEŽKY-obálka
SVETOBEŽKY-obálka

Môj profesor v Prahe mi hovorieval: „Keď niečo nemáš a potrebuješ to, nehanbi sa žobrať. Vo vede je to normálne“. Žiaľ, v literatúre je to často aj nevyhnutné. Najmä, ak sa vydáte na cesty a nemáte práve plné vrecká peňazí. Tak som na celosvetovom spisovateľskom PEN kongrese v Moskve musel riešiť dilemu, ako prežiť o jednu noc dlhšie do odletu lietadla, keď nemám na hotel. Podľa nepísaného pravidla organizátori zabezpečujú ubytovanie všetkým delegátom z vlastného rozpočtu, ale len v dňoch trvania kongresu. A môj odlet domov bol o deň neskôr. Zašiel som teda za Sašom Tkačenkom, hlavným organizátorom, a opýtal sa ho, čo s tým.

„Musí rozhodnúť Organizačný výbor. Bude asi o hodinu, príď tam, prejednáme to. A usmievaj sa na pokladníka, ten je najdôležitejší.“

O hodinu som už sedel na zasadnutí Organizačného výboru a usmieval sa úplne na všetkých. Saša totiž práve vysvetľoval môj problém. Hovoril s typicky širokou ruskou dobrosrdečnosťou, vďaka ktorej som sa stal „prekrasnym čelovekom“ a „našim drugom“, ktorému treba pomôcť „potomu što, potomu što…“

A v tej rozhodujúcej chvíli sa Saša zasekol. Ticho, kým hľadal správne slová (ktoré už predtým minul opisom „prekrasnogo druga“) dramaticky narastalo a hrozilo neúspechom. Tak som sa rozhodol konečne prehovoriť. Nabral som odvahu, aj dych a z chabej zásoby ruských idiómov som vybral jeden z mála, čo poznám, a takto tú slávnu reč dokončil:

„Potomu što – chuj s taboj.“

A bolo to. Všetci sa zasmiali, najviac pokladník, a tú jednu noc navyše mi preplatili. Hľa, na čo je dobré ovládať jazyky.

FPU logo
FPU logo

Gustáv Murín

Ukážka z knihy cestovných príbehov “Komáre v raji” dokončenej vďaka štipendiu Fondu na podporu umenia.

 

Podobné články

Prigožin a politické vraždy

S odstupom času, potom, čo sa aj tu kde-kto zaoberal politickou vraždou Prigožina, môžeme snáď nielen rekapitulovať, ale aj odhadnúť, čo sa vlastne stalo. Ako som

Ruské trápenie na francúzsky spôsob

Je až zarážajúce akú selektívnu pamäť majú naši vojenskí „analytici“, ktorí analyzujú tak, že sa spoliehajú na krátku pamäť občanov tejto krajiny. A tak fakticky všetci

Titulka

ŤAŽKÝ ÚDEL BÁSNIKOV (Ruský príbeh)

Premnožili sa básnici. Tak ako máme primnoho medveďov, pretože je primnoho samozvaných ochrancov tých medveďov, tak je primnoho básnikov. Odkedy sa už nectí poctivé poetické