Mladá slovenská astrobiologička v Británii

V rámci projektu „Slováci a svet“ vám predstavujeme vynikajúce slovenské osobnosti, ktoré sa presadili vo svete vedy. Dnes je to Dr. Michaela Musilová, MSc.,  (11.10.1988), dcéra dlhoročného diplomata a odborníka na Štefánika i Beňovského, Miroslava Musila, a známej archeologičky Margaréty Musilovej. Michaela Musilová študovala planetárne vedy na University College v Londýne a na California Institute of Technology (Caltech) v USA. Doktorát z mikrobiológie a astrobiológie si dokončila na University of Bristol v Anglicku. Momentálne pôsobí na diaľku ako pedagogička pre International Space University (ISU) a ako konzultantka pre niekoľko zahraničných firiem. Vyučuje tiež na Masarykovej Unverzite v Brne a je hosťujúcou profesorkou na FEI STU.

Rok pracovala pre NASA a v roku 2014 sa zúčastnila simulovanej marťanskej expedície v púšti v Utahu, ktorú viedla aj NASA v spolupráci s ESA (Európskou vesmírnou agentúrou). Napriek ponukám z NASA a iných vesmírnych agentúr sa vrátila na Slovensko, kde sa postupne stala predsedníčkou SOSA (Slovenskej organizácie pre vesmírne pre vesmírne aktivity). V roku 2017 sa zúčastní ďalšej simulovanej misie na Mars, ktorej bude šéfovať.

 

M. Musilová na misii
M. Musilová na misii

Mladá astrobiologička skúma život v nehostinných podmienkach našej planéty a aj na Marse. Témou jej dizertačnej práce bola „Mikrobiálna postupnosť a akumulácia organickej hmoty na povrchu ľadovcov“, čím nadviazala na odborné práce Dr. Ľubomíra Kováčika z Katedry botaniky Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského. Jej výskumy tak zaujali odborníkov, že patrí medzi šesť vyvolených, ktorých z desiatky tisíc záujemcov z celého sveta vybrala odborná komisia do špeciálneho výskumného programu. Ako sama pre médiá povedala: „Zistila som, že napríklad na ľadovcoch dokážu mikróby existovať napriek tomu, že sú tam extrémne podmienky, veľmi nízke teploty a málo živín, ktorými sa môžu živiť. A na Marse je to veľmi podobné. …tieto mikróby si vlastne samy produkujú živiny – sú sebestačné. A vtedy mi napadlo, že by som ich mohla použiť na zúrodňovanie pôdy. Pokiaľ by v takej veľmi neúrodnej pôde, ako je na Marse, prežili, tak by si ju automaticky samy zúrodňovali. Takýmto spôsobom by sme tam teoreticky v budúcnosti mohli niečo pestovať.“ Michaela Musilová sa zameriava na výskum takzvaných extremofilov, mikroorganizmov žijúcich v prostredí extrémne vysokých alebo, naopak, extrémne nízkych teplôt, prípadne v prostredí s vysokou radiáciou.

Viac sa o nej dozviete v rozsiahlom (stačí kliknúť na nasledujúce slovo) rozhovore.

 

Pripravil: G. Murín

Podobné články

Statočný policajt Ján Kaľavský

V tejto databáze sme doteraz uvádzali samých úspešných Slovákov a Slovensky vo svete. Žiaľ, odkedy sa k moci dostala koalícia zla vedená psychicky labilným Matovičom, začínajú odchádzať do