Misia v Tanzánii

  Sme dve Slovenky, ktoré sa rozhodli nechať prácu, priateľov a známych na Slovensku a skúsiť šťastie ako dobrovoľníčky v Afrike. Usadili sme na severozápade Tanzánie v Shelui.  Je to malá dedina s 3 000 obyvateľmi, pretína ju hlavná cesta, ktorá spája mestá severu s najväčším mestom Dar es Salaam. Tu začína, ako veríme,  naša úspešná misia. I napriek tomu, že život je tu veľmi ťažký a ľudia žijú vo veľmi skromných podmienkach,  sú veľmi milí a chudobní sú pripravení podeliť sa s ešte chudobnejšími aj o to posledné.
Všetky naše aktivity sa odohrávajú na miestnej katolíckej fare, kam nás pozval Francis – kňaz, ktorý je plný energie, nápadov a ochoty pomáhať všetkým okolo seba.
Dňa 30. januára 2011 sme s jeho pomocou otvorili katolícku materskú škôlku. Keďže zatiaľ nemáme priestory, naším útočiskom je tieň pod stromom. Na naše veľké prekvapenie každým dňom prichádza stále viac a viac detí,  čo svedčí  o ich záujme byť s nami, s ďalšími deťmi a naučiť sa niečo nové. Aktuálne máme okolo 30 kúskov, medzi nimi sú nielen katolíci, ale i anglikáni, luteráni a na naše prekvapenie hlavne moslimovia.

 


Poobede za nami prichádzajú školáci, ktorí potrebujú a chcú sa zdokonaliť v angličtine, ktorá je nevyhnutná pre ich ďalšie vzdelanie. Všetky učebnice stredných škôl sú v anglickom jazyku ako i vyučovacie hodiny. Učebnice vlastní len zopár „bohatších“ detí.

 


Prvým krokom, ako otvoriť myseľ  ľudí a zlepšiť ich život, je poskytnúť im vzdelanie.  A najlepšie je začať už od malých detí. Prvotným Francisovým cieľom (ale i našim) je postaviť budovu škôlky a presunúť sa z pod stromu pod reálnu strechu. Plán stavby multifunkčnej budovy je nielen na papieri, ale vďaka našim priateľom, známym i neznámym sme začali so samotnou stavbou. Hlavným majstrom je anglikánsky pastor, ktorému pomáhajú i miestni Sheluičania. Základy sú vyhĺbené nielen pre škôlku, ale i spoločenskú miestnosť, kancelárie, net café a veľkú verandu.

 

 


Obraciame sa na vás s prosbou o pomoc. Vieme, že nikto nemá peniaze na rozhadzovanie, ale ak máte záujem a možnosť podporiť dobrú vec, budeme veľmi rady, ak by ste náš projekt finančne podporili.
Ak viete o niekom, kto by sa rád zapojil, prosíme, pošlite túto informáciu ďalej.

 


Ak by ste nám radi napísali alebo mali viac otázok, napíšte nám na:
mimi.bijaja@hotmail.com a zuzkadu@centrum.sk
Budeme sa snažiť odpovedať čo najskôr, prosíme o strpenie, najbližšia internet café je 2 hodiny cesty od nás.
Vopred vám všetkým srdečne ďakujeme!
Pripájamečíslo účtu: 0283929150/0900
Správa pre príjemcu : SHELUI.
Môžete uviesť svoje meno, za všetkých dobrodincov bude odslúžená sv. omša.
Jambo from Shelui,
Autorky: Zuzi a Emi

 

P.S. V auguste 2019 prišla hrozná správa, že Emi Bháriová zahynula pri autonehode v tanzánskom regióne Tabora, kde počas leta vykonávala vedecký výskum etnika Datogov. Poznal som ju ešte, než sa rozhodla venovať naplno Afrike, lebo vo svojej vysokoškolskej práci citovala z mojej knihy. Podporoval som jej odhodlanie venovať sa Afrike a vyzval k tomu aj iných. Naša skupina sa na safari v roku 2011 stretla s ňou a Zuzkou Ďuríkovou v tanzánskej dedinke Shelui, kde pomohli založiť škôlku a školu. Mimi, zomrela si predčasne, ale nie ako bezmenná. Urobila si za tých svojich krátkych 36 rokov viac, než mnohí iní za celý život. Je smutné konštatovať. „Dobrý človek už nežije.“ Mimi, zbohom…

Podobné články

Na africkom safari – Tanzánia

Safari ako lov v divočine preslávili najmä knihy amerického spisovateľa Ernesta Hemingwaya, ako „Zelené pahorky africké“, „Posledné safari“, či poviedka „Snehy Kilimandžára“. Kým za jeho čias

Zanzibar – tu sa zastavil čas

Sú miesta na svete, u ktorých samotný zvuk ich mena znie sľubne – Casablanca, Santa Fe alebo Zanzibar. Ale sú od ruky. A keď sa tam