Sme dve Slovenky, ktoré sa rozhodli nechať prácu, priateľov a známych na Slovensku a skúsiť šťastie ako dobrovoľníčky v Afrike. Usadili sme na severozápade Tanzánie v Shelui.  Je to malá dedina s 3 000 obyvateľmi, pretína ju hlavná cesta, ktorá spája mestá severu s najväčším mestom Dar es Salaam. Tu začína, ako veríme,  naša úspešná misia. I napriek tomu, že život je tu veľmi ťažký a ľudia žijú vo veľmi skromných podmienkach,  sú veľmi milí a chudobní sú pripravení podeliť sa s ešte chudobnejšími aj o to posledné.
Všetky naše aktivity sa odohrávajú na miestnej katolíckej fare, kam nás pozval Francis – kňaz, ktorý je plný energie, nápadov a ochoty pomáhať všetkým okolo seba.
Dňa 30. januára 2011 sme s jeho pomocou otvorili katolícku materskú škôlku. Keďže zatiaľ nemáme priestory, naším útočiskom je tieň pod stromom. Na naše veľké prekvapenie každým dňom prichádza stále viac a viac detí,  čo svedčí  o ich záujme byť s nami, s ďalšími deťmi a naučiť sa niečo nové. Aktuálne máme okolo 30 kúskov, medzi nimi sú nielen katolíci, ale i anglikáni, luteráni a na naše prekvapenie hlavne moslimovia.

 


Poobede za nami prichádzajú školáci, ktorí potrebujú a chcú sa zdokonaliť v angličtine, ktorá je nevyhnutná pre ich ďalšie vzdelanie. Všetky učebnice stredných škôl sú v anglickom jazyku ako i vyučovacie hodiny. Učebnice vlastní len zopár “bohatších” detí.

 


Prvým krokom, ako otvoriť myseľ  ľudí a zlepšiť ich život, je poskytnúť im vzdelanie.  A najlepšie je začať už od malých detí. Prvotným Francisovým cieľom (ale i našim) je postaviť budovu škôlky a presunúť sa z pod stromu pod reálnu strechu. Plán stavby multifunkčnej budovy je nielen na papieri, ale vďaka našim priateľom, známym i neznámym sme začali so samotnou stavbou. Hlavným majstrom je anglikánsky pastor, ktorému pomáhajú i miestni Sheluičania. Základy sú vyhĺbené nielen pre škôlku, ale i spoločenskú miestnosť, kancelárie, net café a veľkú verandu.

 

 


Obraciame sa na vás s prosbou o pomoc. Vieme, že nikto nemá peniaze na rozhadzovanie, ale ak máte záujem a možnosť podporiť dobrú vec, budeme veľmi rady, ak by ste náš projekt finančne podporili.
Ak viete o niekom, kto by sa rád zapojil, prosíme, pošlite túto informáciu ďalej.

 


Ak by ste nám radi napísali alebo mali viac otázok, napíšte nám na:
mimi.bijaja@hotmail.com a zuzkadu@centrum.sk
Budeme sa snažiť odpovedať čo najskôr, prosíme o strpenie, najbližšia internet café je 2 hodiny cesty od nás.
Vopred vám všetkým srdečne ďakujeme!
Pripájamečíslo účtu: 0283929150/0900
Správa pre príjemcu : SHELUI.
Môžete uviesť svoje meno, za všetkých dobrodincov bude odslúžená sv. omša.
Jambo from Shelui,
Autorky: Zuzi a Emi