Cestovateľský denník Gustáva Murína – 19.5.2010

Turecko – štyridsať rokov po…

       4. diel

 

 Atatürk je všade

  Turecko poznáte podľa minaretov a všetkých podôb „Otca Turkov“ menom Mustafa Kemal, teda Atatürk. Pred 87 rokmi dokončil Atatürk svoju ne-Nežnú revolúciu. Demokraciu sa rozhodol vybudovať od nuly. Moderné Turecko staval od základov – zmenil písmo z arabského na latinské, zrušil náboženské školstvo a zaviedol štátne, pre učiteľov založil lacnejšie ubytovanie v učiteľských domoch, je iniciátorom Nadácie pre nadaných žiakov (ktorej lokálny míting sme navštívili), založil banky a dokonca aj systém politických strán tak, že určil spomedzi svojich armádnych kolegov kto povedie ľavicové strany a kto pravicové. Demokracia na povel, štát ako skladačka lega.

  Je pochopiteľné, že nielen jeho vplyv, ale aj jeho podoba je doslova všade. Márne vyhlásil: « Viac, než moju podobu, nasledujte moje idey. »

 

Mustafa Kemal dvojrozmerný

 

  Každé mesto i mestečko má jeho sochu, najlepšie dve. A ešte radšej na koni. Môžete si ho dokonca v prefabrikovanej podobe postaviť do záhrady namiesto trpazlíka. Jeho podobizne sú v nadživotnej veľkosti na stenách domov, jeho kovová skulptúra prevyšuje školu, na ktorú dohliada, objavuje sa na múroch a dokonca zdobí aj autobusy miestnej dopravy. Je po ňom pomenovaný les a desiatky iných verejných priestranstiev a inšitúcií. Jeho posmrtná maska trčí z priečelia miestnej žandárskej stanice. “ alt=“<–break->“ rel=“lightbox“ src=“http://old.tulacky.net/sites/all/modules/wysiwyg/plugins/break/images/spacer.gif“>Obrazy vysia v každej úradnej aj neúradnej miestnosti. Samozrejme, že nechýbajú jeho výroky. A treba uznať, že niektoré sú skutočne pôsobivé. Pri jednom z výročí neúspešnej spojeneckej invázie do Turecka pri Galipoli za prvej svetovej vojny povedal na adresu cudzích padlých:

  « Matky, neplačte za svojimi synmi. Ležia v našej zemi pokojne a preto sú už odteraz aj našimi synmi. »

  Bol nepochybne originálnou osobnosťou. So svojou ženou Latifou to vydržal len dva roky, ale zato stihli adpotovať päť detí, pričom jedna z dcér, Sabiha, sa stala prvou tureckou pilotkou. To manželstvo skončilo, keď netrpezlivá Latifa búchala v noci topánkou o podlahu, aby mu pripomenula, že ho už čaká v posteli, kým on ešte stále o poschodie nižšie rieši akési štátnické záležitosti. Vtedy svojim spolupracovníkom povedal:

  « Viem si urobiť poriadok s celou krajinou, len s vlastnou ženou nie. »

  Tak sa rozviedol. V luxusnom penzióne v meste Navašir v Kapadokii som býval v replike izby Atatürka, ako ju obýval pri svojom ťažení za nové Turecko. A asi by bol veľmi prekvapený, ako sa 72 rokov po jeho smrti zmenilo, keby vstúpi do « svojej » kúpeľne a našiel tam namiesto normálnej vane jakuzzu.

  Zomrel ako 57-ročný na tuberkulózu. Povráva sa, že ku koncu života tohto výnimočného muža bol jeho najbližším spoločníkom alkohol. Práve dnes vejú po celej krajine zástavy. Žiaci a študenti na jeho počesť chodia v sprievodoch ulicami a vystupujú na štadiónoch. Politici rečnia, zástupy volajú meno Atatürk. Odchádzam z Turecka, ktoré práve dnes pred 91 rokmi začal Atatürk prerábať na nepoznanie. O tom, čo všetko sa mu podarilo a čo nasleduje do dnešných dní, si ešte povieme…

 

Atatürk ide do školy

 

Prvý prezident, Atatürk, kamenný a súčasný transparentý

                                                                     (pokračovanie)

Viac informácií o Turecku nájdete na http://www.walkers.sk/turecko.php.

Podobné články

Kuriozity miest úľavy

Málokto vie, že verejné využívanie toalety urobil rímsky cisár Vespasián nesmrteľným svojim výrokom „Peniaze nesmrdia“. To keď v Ríme zaviedol poplatok z používania verejných toaliet

S tureckou veľvyslankyňou

Turecko na tanieri

Už v najbližšom možnom termíne (vzhľadom k vianočným sviatkom a hektike začiatku roku) dňa 20.3. 2014 sa uskutočnil – Deň tureckej kuchyne. Projekt sa tak ešte len rozbiehal,