Cambridge – vzdelanie ako biznis

O slávnej univerzite v anglickom Cambridge vie iste každý z nás. Takmer nikoho však nenapadne, že sa sem môže prísť pozrieť aj ako turista. A dokonca tu aj „študovať“.

Univerzitná turistika

V Cambridge nájdete staršie i novšie, ale aj bohatšie a chudobnejšie College. Spája ich rovnaká snaha o ekonomické prežitie, dokonca spoločný fond, ktorým si vypomáhajú v núdzi. Aj preto sú letné prázdniny pre College najdôležitejším obdobím pre naplnenie pokladne z ďalších zdrojov. Turisti za pohľad do jedálne, návštevu kaplnky a záhrady Fellows platia 1,5 libry. Dôležitejší je však „conference bussines“, kedy College zabezpečujú rôznym konferenciám najmä stravu. A môžete si byť istí, že si na tom dajú poriadne záležať, aby im zákazníkov nabudúce nevyfúkla iná College. To dáva priestor turistom, ktorí tu vďaka rôznym agentúram absolvujú rôzne rýchlokurzy a po pár letných týždňoch odchádzajú s diplomom z prestížnej Cambridge. V Cambridge sa od návštevy Karla Čapka, ktorý o tomto univerzitnom mestečku zaujímavo napísal, zdanlivo nič nezmenilo. Aj dnes sa po miestnej riečke člnkujú študenti i návštevníci. Ale podstatná zmena je v tom, že neúprosný ekonomický tlak skončil so stáročným zvykom, kedy študenti ostávali na College aj cez leto, aby využili prestávku v učení na prácu vo vedeckých laboratóriách. Dnes sa v sezóne viacerí radšej zamestnávajú v laboratóriách dobre platiacich firiem. Tí ostatní si privyrábajú ako sprievodcovia a tiež plavčíci. K turistike totiž patrí aj už spomínané člnkovanie po miestnej riečke Cam, kde študenti pôsobia ako gondoliéri predvádzajúci staré College pohľadom od vody. Na školné si študenti berú zväčša pôžičku, ktorú musia splácať po získaní zamestnania.

Čo patrí ku College?

Prechádzka takouto baštou vzdelania je pozoruhodnou exkurziou do histórie. College tvorí predovšetkým hlavná budova (pripomínajúca kaštieľ) s minimom úradovní a maximom izieb pre študentov. Dôležitým miestom stretávania je spoločná jedáleň (tzv. Hall) a kaplnka. Do tejto klasickej zostavy patria ešte neodmysliteľné záhrady (malá pre tzv. Scholars a veľká pre Fellows, čo sú dnes vlastne Docenti a Profesori). Okrem toho môže mať bohatá College mimo centra aj ďalšie budovy na ubytovanie študentov, vrátane moderných internátov. Takáto College je rozprestretá po celom Cambridge s vlastnou knižnicou, kriketovým ihriskom, trávnatými tenisovými kurtami a lodenicou. College ako kláštory vedy obývali do 60-tych rokov výhradne muži, krátko na to vznikli tri výhradne ženské College. Keď v 70-tych rokoch nastúpila ko-edukácia, boli študenti podľa pohlavia ešte oddelení rozdielnymi schodišťami k izbám, dnes už ani to neplatí. Na Clare College (jednou z troch, ktoré v roku 1972 začali prijímať aj študentky) tvoria dnes dievčatá tretinu študujúcich. V centrálnych (až tristoročných) budovách je úcta k histórii vykúpená nepohodlím. Nie sú tu žiadne výťahy, okná sú malé a spoločné kúpeľne umiestnené v pivnici. Vyšliapané, drevené schody k izbám sú poznačené tisíckami krokov študentov. Strechu kryjú ešte prapôvodné odštepky bridlice. V skromne zariadených izbách (obývané vždy len jedným študentom) je pôvodný nábytok, kde skrinky muzeálneho typu doplňuje drevená, dosková dlážka a výklenky v oknách. Jediným znakom individuality sú každý rok nanovo maľované menovky študentov pri dverách a v prípade izby, ktorú som obýval, aj na stene zavesené veslo na počesť víťazstva osemveslice v každoročných závodoch na rieke Cam. Dodnes ho nikto nezvesil, hoci pôvodný víťaz už je dávno z hniezda College von. Ale možno sa čaká na ďalší pamätný rok a víťazstvo.

Unikátna tradícia

Unikátny vzdelávací systém založený v Cambridge má obdobu len v blízkom Oxforde, preto sa mu hovorí aj OxBridge. Oxford je starší, ale keď sa tamojšie College dostali do vážneho konfliktu s mestom (vrátane ozbrojených šarvátok), slabšie nátury sa rozhodli presídliť do Cambridge. Od tej doby idú vlastnými cestami k rovnakému cieľu. Oxford sa špecializuje na humanitné vedy, Cambridge na prírodné. Z toho vyplýva, že Oxford sa môže chváliť viacerými absolventmi vo vysokej politike vrátane súčasného britského premiéra Tony Blaira. V Cambridge sú naopak hrdí, že s vysokou politikou nemajú nič spoločné a odmietli udeliť čestný doktorát aj Margarete Thatcher, pretože drasticky obmedzila výskum životného prostredia. Obe univerzity však spája boj o prežitie. Obe sú dotované štátom, čo v prípade v Cambridge predstavuje až 1,1 milióna libier ročne len na spotrebu elektriny! A nie že by ňou plytvali — v slávnej univerzitnej knižnici sú vypínače na mechanický zotrvačník a keď pobudnete medzi regálmi dlhšie ako päť minút, musíte si ísť znovu zažnúť. V Cambridge aj Oxforde sa školné pohybuje okolo 1200 libier na rok, ale práve tento rok má dôjsť k zvýšeniu až takmer na dvojnásobok. Na školné si študenti preto berú zväčša pôžičku, ktorú musia splácať po získaní zamestnania. Školné pokrýva beztak len časť potrieb tej-ktorej College (od 30 do 70%). Obe elitné univerzity teda začínajú zaostávať vybavením a najmä technickým zázemím oproti bohatým americkým konkurentom typu Harvardu (sídliacom mimochodom v bostonskej štvrti Cambridge). Zato sa spoliehajú na unikátnu osobnú starostlivosť o študentov, kedy sa dvom venuje vždy jeden odborný tútor.

Tajomstvo úspechu

Z Cambridge sa ťažko odchádza bez suveníru. Všetko, čo je spojené s touto pozoruhodnou vzdelávacou inštitúciou sa premieňa do najrozličnejších upomienkových predmetov. Od odznakov, vlajočiek, zapaľovačov, lyžičiek, šálok, tanierikov až po kravaty a saká s emblémami jednotlivých College. Kupujú ich samozrejme aj samotní študenti a ich príbuzní. Nezanedbateľným zdrojom príjmov College sú aj bývalí žiaci prispievajúci sponzorsky, ale tiež napríklad odkázaním svojho dedičstva. Oddelenie pre rozvoj takej College akou je Clare preto udržuje stály kontakt s viac ako tromi tisíckami absolventov. Vydávajú pre nich pravidelný Spravodaj a organizujú dva krát do roka veľké abiturientské stretnutia. Aj pri tom všetkom je rozpočet veľkej College napnutý výdavkami na prevádzku, údržbu, platy úradníkov, čašníkov, kuchárov, ale napríklad aj vrátnikov. Preto si vážia aj tú libru a pol od náhodného turistu. Na rozdiel od našich univerzitných inštitúcií tu teda od vrátnika nepočujete to našské „Kam to leziete!“, ale pekne anglické „Čo môžem pre vás urobiť?“. Kvôli zachovaniu týchto unikátnych inštitúcií vzdelávania sa tak dnešné cambridgské College nebránia ani úlohe atrakcií pre desaťtisíce turistov z celého sveta. Príďte aj vy…

Autor: Gustáv Murín

 

Viac informácií o Veľkej Británii nájdete na http://www.walkers.sk/velkabritania.php

Podobné články

NIČ NIE JE STRATENÉ (Anglický príbeh)

  Ak veľmi chceme a sme vytrvalí, dejú sa zázraky. Dokonca aj v chráme tradícií, prísnych pravidiel a formalít – Wimbledone… „Stůj noho, posvátná místa jsou kamkoli

Wimbledon – zo všetkého veda

Jan Werich kedysi povedal, že z ničoho sa nemá robiť veda. Lenže wimbledonský turnaj sa za viac ako sto rokov existencie stal zo svetoznámeho športového