Brazília – juhoamerická kráska

 Južanské krásky, uvoľnená atmosféra a úsmev na perách sprevádzajú Brazíliu vo svetových chýroch. Krajina známa prostredníctvom telenoviel prezentuje aj v skutočnosti podobne sladký spôsob života. Príťažlivo lákavá zvodne pritiahne ako magnet tisíce návštevníkov. Tí sa nevedia rozhodnúť či majú skôr obdivovať prírodu, pamiatky alebo bezprostredných domorodcov.

 

Liehovina z otrokárskych čias
Okrem strukovín, mäsa a ovocia je charakteristickým prvkom brazílskej gastronómie maniok. Jedná sa o hľuzovku tvarom pripomínajúcu mrkvu. Pripravuje sa však rovnakým spôsobom ako zemiaky a taktiež sa podáva ako príloha. Tie sa mimochodom servírujú vždy dve. Najčastejšie je ňou ryža. Ale späť k manioku. Má nasladlú chuť a nemôžete ju jesť surovú, pretože je jedovatá. Robia sa z nej napríklad aj placky alebo sa zapeká so syrom a šunkou. Produkuje sa z nej aj múka, ktorá sa následne používa na iné špeciality.
Národným jedlom je feijoáda, ktorá sa kuchtí z malej čiernej fazuľky a viacerých druhov mias. Brazílčania obľubujú aj sušenú tresku a do jednotlivých chodov pridávajú veľa strukovín. Ešte do rokov otroctva siaha história nápoja cachaca, ktorý sa vyrába z cukrovej trstiny. V jednotlivých krajoch sa vyrába s trošku odlišným spôsobom, no základ je rovnaký. Domáci ju radi používajú aj do miešaných nápojov.

Pod Ježišovou ochranou
Synonymom hlavného mesta Rio de Janeiro je určite svetoznáma socha Ježiša Krista. S hrdosťou rozopína ruky na vrchole Corcovada a drží tak ochrannú ruku nad celým mestom. Najobľúbenejšie miesto, kde ľudia veria v splnenie ich snov a príchod zázrakov. Magická socha poskytuje ešte jedno sprievodné prekvapenie – po výstupe ku nej sa vám naskytne nádherný výhľad na okolitú krajinu. Hneď po nej sa návštevníci rozbehnú k štadiónu Maracana, ktorý je najväčším na svete.

Ak hľadáte príjemné pláže na oddych, vyberte sa na Copacabana. Ktohovie, možno tu nájdete pobehovať ďalšieho Ronalda. V národnom parku Sete Cidades sú zaujímavosťou skaly, o ktorých sa špekuluje, že ich tu zanechali iné civilizácie. Krajinou preteká aj druhý najväčší svetový veľtok Amazonka. Voda sa s vašimi zmyslami zahrá aj v Iguacu, kde sa ukrývajú najväčšie vodopády sveta. Skutočná lahôdka nielen pre vaše oči.

 

Tri dni centrom zemegule
Najväčší nápor turistov zažíva Brazília štyridsať dní pred Veľkou Nocou. Tri dni samby, farieb, masiek, zábavy, hudby a spontánnosti pritiahnu pravidelne pozornosť celého sveta. Účasť na veľkolepom karnevale je snom nejedného človeka. Alegorické sprievody, počas ktorých sa pravidelne volí kráľ celého tohto cirkusu. Všetko je samozrejme okorenené súťažou tanečných škôl o najlepších tanečníkov samby. Hlavné mesto každý rok privítava čoraz viac návštevníkov a televíznych spoločností. Tí sa atmosféru z februárového alebo marcového utorka, stredy a štvrtka snažia zachytiť čo najvernejším spôsobom, aby aj tí čo nemali také šťastie, pochytili kúsok tohto nadšenia.

Negatívnou stránkou týchto dní je kriminalita. Tá je už aj bez takto vysokej koncentrácie v Rio de Janeiro neúnosná. Musíte si dávať veľký pozor na všetky veci, pretože prepady sú tu na pravidelnom poriadku. Snažte sa tiež pohybovať vo väčších skupinkách, aby ste zabránili nepríjemných skúsenostiam s ozbrojeným prepadom. Karnevaly sa konajú aj v ostatných brazílskych mestách, no nemajú až tak silnú tradíciu.

Tipy na záver:
– v Brazílii majú opačné ročné obdobia ako v Európe. Najvhodnejším časom na návštevu tejto krajiny je naša jeseň až jar.
– pri Alto Paraiso sa nachádza mystické miesto Aeroporto de UFO. Ako ste asi vydedukovali aj zo samotného názvu, ide o pristávaciu plochu pre mimozemské telesá, ktorú dal vybudovať istý Brazílčan. V súčasnosti sa tu konajú napríklad koncerty.
– nekonzumujte ovocie, ktoré sa nedá olúpať. Taktiež sa vyhnite pouličným predavačom brazílskych kulinárskych pochúťok, pretože nemusia vyhovovať našim žalúdkom. Voda síce nie je infikovaná, no odporúča sa piť radšej kúpené tekutiny bez ľadu.- Palmy sa tu využívajú aj v gastronómii. Malé výhonky sa sterilizujú a podávajú sa k jednotlivým jedlám.

.

zdroj: www.cestovanie.sk

 

Podobné články