Atény V. – Zmätok nad zmätok

Prvý dojem z hlavného mesta Grécka našinca zmätie. Na prvý dojem to totiž vyzerá, že sa tu ľahko zorientujeme, ale v tom je práve tá zrada. Ak si napríklad objednáte „bifteki“, tak vám nedonesú šťavnatý kus prepečeného mäsa, ale pomleté mäsové guľky. Tým to ale len začína. Predovšetkým, grécke „áno“ je „ne“. Z ich abecedy môžete mať tiež pekne zamotanú hlavu, pretože „v“ je naše „n“, „n“ je naše „i“ a naše „B“ je u nich „MN“. Dosť na to, aby našinec začal blúdiť. Najmä ak na mape máte námestie Sindagma, ale v metre je označené ako Syntagma. Podobne Pireas na mape sa na mieste činu volá Piraeus.

Ten základný a zásadný rozdiel, na ktorý si však treba zvyknúť je, že v Grécku majú celkom iný čas. A nie je to v tej jednej hodine, čo si musíme posunúť na hodinkách, keď sem priletíme. Pre Grékov má čas celkom iný rozmer. Takže do divadla sa na špeciálne predstavenie pre deti trúsia ako im to vyjde a môže sa preto celkom ľahko stať, že hrať sa začne až s dvojhodinovým zdržaním. Harmonogramy autobusových spojov nemajú žiadne časové údaje. Je to logické, až ten autobus príde, tak tu bude. A vôbec, Gréka na nič nenahovoríte, kým sa v ňom samom nezrodí presvedčenie, že stojí za to vynaložiť na niečo námahu. Nerobí im problém čosi sľúbiť a potom nereagovať na korešpondenciu všetkých druhov od mailu, cez fax až po listy. Kým sú na dohľad, sú to skvelí spoločníci prejavujúci tú najlepšiu dobrú vôľu, ale keď zájdu za roh, nie je isté, či ich ešte niekedy uvidíte. Konajú spontánne a zbytočne neplánujú. Gréci tvrdia, že my Stredoeurópania pracujeme, aby sme prežili. Oni preto, aby si užili. Vďaka tomu majú asi najviac názvov na pohostinstvo na svete od taverien, cez kafenei, estilatórie, kapileie, mezedopoleie, ouzerie, souvlatzídikie, ovelisteríe, či zacharoplasteie… K tomu patrí aj bohatý rodinný a spoločenský život dlho do noci. Preto tiež cez víkend nevolajte v Aténach pred jedenástou dopoludnia. Gréci, podobne ako Španieli, nemajú „Dobré ráno“, ale rovno „Kali mera“. A verte, ak tu budete dlhšie, aj pre vás bude problém zobudiť sa skôr. Cez všedný deň zasa nevolajte popoludní, to zase svätia siestu. V Grécku tiež berú vážne javy, ktorým mi neprikladáme žiadny význam. Ak sa napríklad v práci niekto necíti dobre, môže byť urieknutý. A to je dôvod ísť domov. Talizmany proti zlým silám sú samozrejmosťou. Nie je tiež ničím výnimočným, ak syn zavolá matke a po telefóne ju požiada, aby ho zbavila urieknutia. Intuitívna časť ľudského života má pre Grékov aspoň taký význam ako tá racionálna. Aj to je jav, ktorý nás tu môže zaskočiť.

Autor: Gustáv Murín

Viac informácií o Grécku nájdete na http://www.walkers.sk/grecko.php.

Podobné články

Gustáv Murín: Perly zo Stredomoria

Stánok s potravinami i posedením Marrea v Tržnici OC NIVY (Hlavná autobusová stanica, Bratislava) ponúka špeciality Stredomoria i podujatia spojené so stredomorskými krajinami.    Gustáv

Kréta v čase korona-paniky

V čase chaosu a zmätkov vyhlásení rôznych vlád, ktoré najskôr otvárajú dvere letným turistom, aby im ich vzápätí zabuchli pred nosom, je ostrov Kréta príkladom racionálneho prístupu.

Poklady gréckej kuchyne

Dňa 26.3. 2015 sa na SOŠ Gastronómie a hotelových služieb, Farského č 9, v bratislavskej Petržalke uskutočnil Deň gréckej kuchyne v gescii Veľvyslanca Helénskej republiky J.E. Nicolasa