Atény II.

Je zaujímavé, že mnoho našincov pozná Grécko ako obľúbenú dovolenkovú destináciu, ale Atény ostávajú bokom záujmu. Pritom je to nielen centrum najpozoruhodnejších antických pamiatok, ale aj mimoriadne kultúrne centrum Európy. Je tu až sto divadiel – od tých najstarších amfiteátrového typu až po štúdiové scény. A večerný život je tu divadlom samým pre seba. Ráčite vstúpiť!

Trhy a obchody

Atény si zachovávajú ľudské rozmery. Domy nie sú vysoké, ulice príliš široké a obchodíky sú tu takmer na každej ulici. Pozoruhodne sa teda ubránili trendu hypermarketov a najmä v centre mesta nakúpite pohodlne v obchodíku, kde majú všetok základný tovar dennej spotreby a kde vás poznajú takmer po mene. Ani s mobilmi to nepreháňajú a tak sa tu ešte celkom slušne uživia aj telefónne automaty vystavené pred obchodíkmi. Trhy sú očarujúce. V určitý deň vo vašej ulici vyzvú majiteľov áut, aby večer preparkovali, a ráno už sú chodníky plné najmä stánkov so zeleninou a ovocím. Majú tu aj „trh v batohu“ na námestíčku Monastiraki. Tým sa vyznamenávajú čierni obchodníci – jednak pleťou a tiež tým, že obchodujú bez povolenia. Celý ich sortiment sa zmestí do veľkej plachty a tú si hodia cez plece, len čo sa poblízku zjaví policajt. V jednom okamihu tak vidíte živý trh plný nakupujúcich a predávajúcich a takmer vzápätí prázdne námestíčko, po ktorom sa potulujú čudní chlapíci s obrovskými batohmi z veľkých bielych plachiet. A len čo policajná hliadka zájde za roh, už rozkladajú svoju ponuku kožených výrobkov znovu. Je to tak pravidelne sa opakujúci úkaz, že pripomína príliv a odliv. V nedeľu sa stále aj tie „batohové“ obchodíky tiahnu od námestia Agora uličkou Ifestou cez námestie Monastiraki po ulici Ermou až ku antickému cintorínu Kerameikos a parku Thissio. Každý predáva, čo vie. Stará cigánka obrovské balóny a iná žena svoju chromú nohu (teda len pozrieť a z ľútosti hodiť drobnú mincu). Môžete tu kúpiť miestne pečivo aj Bibliu za tri eurá. Zo suvenírov vynikajú všemožné šperky z modrých „očí“, ktoré kúpite rovnako dobre aj v Arménsku. Tu tomu ale prikladajú zvláštnu silu ochrániť vás od urieknutia, čo nie je v Grécku vec, ktorú by brali na ľahkú váhu. Čim bližšie k parku Thissio tým nižšia cena, pretože to je skutočný blšák. Môžete tu kúpiť starý nábytok, ale aj platne, či stovky CD, zrkadlá a tácky, kopy handier a vlastne čokoľvek, čo ktosi chce predať a dúfa, že iný kúpi. Trh končí o tretej poobede a na zemi ostávajú predmety, ktoré už nemajú cenu ani aby ich predávajúci zase zbalili a odviezli. Pekná ukážka aká pominuteľná je cena hmotných statkov, ktoré tak vytrvalo zhŕňame.

Autor: Gustáv Murín

Viac informácií o Grécku nájdete na http://www.walkers.sk/grecko.php.

Podobné články

Gustáv Murín: Perly zo Stredomoria

Stánok s potravinami i posedením Marrea v Tržnici OC NIVY (Hlavná autobusová stanica, Bratislava) ponúka špeciality Stredomoria i podujatia spojené so stredomorskými krajinami.    Gustáv

Kréta v čase korona-paniky

V čase chaosu a zmätkov vyhlásení rôznych vlád, ktoré najskôr otvárajú dvere letným turistom, aby im ich vzápätí zabuchli pred nosom, je ostrov Kréta príkladom racionálneho prístupu.

Poklady gréckej kuchyne

Dňa 26.3. 2015 sa na SOŠ Gastronómie a hotelových služieb, Farského č 9, v bratislavskej Petržalke uskutočnil Deň gréckej kuchyne v gescii Veľvyslanca Helénskej republiky J.E. Nicolasa